ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
практичного психолога
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Практичний психолог призначається на посаду і звільняється з неї начальником районного відділу освіти за поданням директора школи відповідно до чинного законодавства.
1.2. Практичний психолог повнен мати вищу педагогічну освіту зі спеціальностей “Психологія” або “Практична психологія”. 1.3. Практичний психолог безпосередньо підпорядкований заступнику директора школи з виховної роботи.
1.4. У своїй діяльності практичний психолог керується Конституцією і законами України, указами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України і органів управління освіти всіх рівнів з питань освіти і виховання учнів; Положенням про психологічну службу в системі освіти України, правилами і нормами охорони праці, техніки безпеки і пожежної безпеки, а також Статутом і локальними правовими актами школи (в тому числі Правилами внутрішнього трудового розпорядку, наказами і розпорядженнями директора, даною Інструкцією), трудовим договором (контрактом).
2. ФУНКЦІЇ
Основними напрямками діяльності практичного психолога є:
2.1. Організація взаємодії учнів, вчителів, батьків у системі “людина-людина”, “людина-організація”, “людина-соціум”.
2.2. Організація отримання діагностичних відомостей про учнів школи.
2.3. Прогнозування процесу виховання із врахуванням найважливіших факторів розвитку особистості.
2.4. Організація заходів превентивного напрямку.
2.5. Захист прав та інтересів учнівської молоді.
3. ПОСАДОВІ ОБОВ’ЯЗКИ
3.1. Забезпечує психолого-педагогічний патронаж дітей та молоді в системі освіти.
3.2. Веде психолого-просвітницьку діяльність серед учасників навчально-виховного процесу.
3.3. Сприяє виявленню та розвитку обдарованих дітей.
3.4. Сприяє участі вихованців у науковій, художній, технічній творчості, спортивній, суспільно-корисній діяльності, виявленню задатків, обдаровань, розкриттю здібностей, талантів, дбає про професійне самовизначення та соціальну адаптацію молоді.
3.5. Залучає до культурно-освітньої, профілактично-виховної, спортивно-оздоровчої, творчої роботи різні установи, громадські організації, творчі спілки, окремих громадян.
3.6. Впливає на подолання особистих, міжособистісних, внутрішньо сімейних конфліктів, надає необхідну консультативну психолого-педагогічну допомогу, учням, які потребують підтримки чи реабілітації, а також дитячим, молодіжним об”єднанням.
3.7. Настановленням і особистим прикладом утверджує повагу до принципів загальнолюдської моралі: правди, справедливості, гуманізму, доброти, працелюбства, інших доброчинностей.
3.8. Виховує повагу до батьків, жінки, культурно-національних, духовних, історичних цінностей України, країни походження, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
3.9. Готує дітей, підлітків до свідомого життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами.
3.10. Додержується норм педагогічної етики, Етичного кодексу психолога, поважає гідність особистості дитини, захищає її від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, запобігає вживанню ними алкоголю, наркотиків, іншим шкідливим звичкам, пропагує здоровий спосіб життя.
3.11. Займається профілактикою правопорушень неповнолітніх, дитячого побутового, дорожньо-транспортного травматизму, пожеж.
3.12. Забезпечує захист прав дітей в супільстві, надає допомогу в період соціального і професійного самовизначення особистості, дбає про соціальну адаптацію молоді.
3.13. Здійснює психолого-педагогічний патронаж учнів, що навчаються індивідуально, дітей з неблагополучних сімей, школярів, батьки яких перебувають за кордоном.
3.14. Займається превентивним вихованням.
3.15. Здійснює корекцію відхилень у поведінці дітей та учнівської молоді.
3.16. Проводить психолого-психологічне обстеження, надає консультативну допомогу дітям, батькам та вчителям.
3.17. Постійно підвищує свій професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну культуру.
4. ПРАВА
Практичний психолог має право:
4.1. Брати участь в управлінні школою в порядку, передбаченому Статутом школи.
4.2. Знайомитися з скаргами та іншими документами, які містять оцінку його діяльності, давати відповідні пояснення.
4.3. Захищати свої інтереси самостійно і (чи) через посередника, в тому числі адвоката, у випадку дисциплінарного розслідування, пов”язаного з порушенням ним норм професійної етики.
4.4. На самостійний вибір пріорітетних напрямків роботи з огляду на власну кваліфікацію і потреби школи.
4.5. На захист професійної честі і гідності.
4.6. На конфідеційність дисциплінарного (службового) розслідування за винятком випадків, передбачених законом.
4.7. На підвищення кваліфікації та проходження атестації на відповідну кваліфікаційну категорію.
4.8. Відмови від виконання розпоряджень адміністрації в тих випадках, коли ці розпорядження протирічать професійній етиці чи функціональним обов”язкам практичного психолога.
4.9. Розподілу свого робочого часу у відповідності з тривалістю робочого тижня, нормами затрат часу на виконання різних видів роботи, своїм планом роботи та потребами школи.
5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
5.1. За невиконання чи неналежне виконання своїх посадових обов”язків, а також Статуту чи правил внутрішнього розпорядку школи практичний психолог несе дисциплінарну відповідальність у порядку, визначеному трудовим законодавством.
5.2. За застосування, в тому числі одноразове, методів виховання пов”язаних із фізичним чи психічним насиллям над учнем, скоєння іншого аморального вчинку практичний психолог несе відповідальність у відповідності до чинного законодавства. 5.3.За спричинені школі або учасникам навчального процесу збитки у зв”язку з виконанням (невиконанням) своїх посадових обов”язків практичний психолог несе матеріальну відповідальність у порядку і в межах, визначених трудовим законодавством і(або) цивільним законодавством.
5.4. За незбереження професійної таємниці та розголошення відомостей, отриманих в процесі діагностичної, консультаційної, корекційної роботи, якщо це може завдати шкоди учневі, практичний психолог несе відповідальність у відповідності до чинного законодавства.
6. ВЗАЄМОВІДНОСИНИ (ЗВ’ЯЗКИ ЗА ПОСАДОЮ)
6.1. В процесі трудової діяльності підтримує стосунки з працівниками всіх структурних підрозділів в межах, передбачених посадовою інструкцією.
6.2. Працює згідно з графіком, складеним, виходячи з 40-годинного робочого тижня і затвердженого директором школи. 6.3. Підтримує тісні контакти з органами учнівського самоуправління, педагогічною радою школи, педагогічними колективами освітніх установ позашкільної освіти, громадськими організаціями.
6.4. Самостійно планує свою роботу на навчальний рік. План роботи затверджується директором школи.
6.5. Представляє заступнику директора школи з виховної роботи звіт про свою діяльність.
6.6. Отримує від адміністрації школи інформацію нормативно-правового і організаційно-методичного характеру, знайомиться з відповідними документами. 6.7. Систематично обмінюється інформацією з питань, які входять у його компетенцію, з педагогічними працівниками школи.